menu

poniedziałek, 6 marca 2017

Obmyłem się w świętej wodzie na Bali


Świątynia Tirta Empul to najważniejsza na Bali świątynia dla wyznawców hinduizmu. Jest to bardzo stara świątynia a w jej centrum znajduje się źródło świętej wody. Wstęp do świątyni jest możliwy tylko w Sarum - tradycyjnym ubiorze hinduskim będącym po prostu chustą zawiązaną na pasie. Nam jako wyznawcom innej wiary chodzenie w Sarum nasuwa inne skojarzenia...

fot. Joanna
Niemniej odbyło się bez wpadki i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w obrządku obmycia. Ważny obrządek w wierzeniach hinduistycznych gdyż wyznawcy wierzą, że może zmyć z nich wszelkie grzechy i choroby.Wejście do świątyni 3000 rupii.
Na miejscu tłum ludzi czekających na swoją kolej. W głównym basenie jest trzynaście świętych źródeł z których pierwsze dziesięć jest przeznaczone dla wszystkich (w tym dla turystów) a pozostałe trzy są tylko dla wyznawców hinduizmu. Są jeszcze dwa baseny z dwoma źródłami ale z wodą przeznaczoną do święcenia różnych obrządków (np. pogrzeby). Nie wszyscy jednak to wiedzą i biorą tam kąpiel.
Sama woda w basenie była dość mętna i stojąc w niej przypomniało mi się co piszą we wszystkich przewodnikach aby nie wchodzić w takie miejsca. Mam nadzieję, że nic nie złapaliśmy...

Obmyliśmy się zatem kolejno w dziesięciu pierwszych źródłach. I od teraz czujemy się wyzwoleni z wszelkich chorób i trosk. Przynajmniej dopóki nie opuścimy Bali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz