menu

czwartek, 9 marca 2017

Szlakiem świątyń na Bali


Bali jawi się jak świat z Tomb Ridera gdzie prawie każdy dom wygląda jak świątynia. Podczas naszego dotychczasowego pobytu odwiedziliśmy tylko jedną świątynię więc postanowiliśmy to nadrobić.
Pierwsza odwiedzona świątynia to Batuan Temple. Potrzebny jest Sarong ale na miejscu można wypożyczyć za darmo. Wstęp za dotację w wysokości 10000 rupii (3PLN). Świątynia zachwyca architekturą.


Mieliśmy szczęście bo akurat trwały przygotowania do jakiegoś święta co pozwoliło mi podejrzeć ludzi przy pracy. Większość reaguje na fotografa z uśmiechem i nikt nie odwraca się kiedy robię zdjęcie. 

Świątynia Tayman Ayun to spory kompleks z ogrodem. Wstęp na teren samej świątyni nie jest możliwy ale wyznaczono trasę dookoła tak, że można wszystko zobaczyć a zabytek nie jest narażony na zniszczenie. Wstęp 15000 rupii od osoby (4,50PLN). A co można zobaczyć? Niesamowite rzeźby.
 Jedna z najciekawszych świątyń na Bali to Tanah Lot. Położona na wyspie, która w zależności od stanu wody (przypływu) jest odcinana od lądu. Dojście do tej świątyni okazało się wielkim centrum handlowym. Wejście to opłata 60000 rupii od osoby (18PLN). Sama świątynia niestety zamknięta i można tylko wejść na kilkanaście stopni. To co powyżej niedostępne. Przed wejściem poddaliśmy się jakiemuś obrządkowi i przyklejono nam ryż na czole oraz włożono kwiat za ucho. Czy to było konieczne - nie wiem ale konieczne było dać datek z tego tytułu. Dałem 10000 rupii (3PLN).
Akurat tego dnia ocean nie był spokojny i fale rozbijały się o brzeg. Dodało to krajobrazowi dramatyzmu i znacznie poprawiło nasz odbiór tego miejsca.


Centrum handlowe na miejscu się przydało. Udało się nam stargować cenę za magnesy do 10000 rupii za sztukę (3PLN). Kupiliśmy jeszcze tradycyjne nakrycie głowy za 30000 rupii czyli ok. 9PLN.

Świątynia Goa Gajah znana jest z groty wykutej w skale. Grota nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie ale prawdziwym rarytasem są płaskorzeźby na skale przy wejściu. A miłym dodatkiem jest wodospad i mostek na tyłach świątyni. Wejście 20000 rupii od osoby czyli ok. 6PLN.Jeśli podoba Ci się ten wpis, skomentuj lub zostaw reakcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz